13 نکته سئو فنی که باید در طراحی سایت رعایت شوند

سوال: ممنون میشم توی سایتتون یا همین توییتر نکاتی که برای سفارش سایت لازم هست حتما از طراح و برنامه نویسها بخوایم و توی قراردادشون بیاریم رو بگین.

یکی از کاربر های توییتر

 برای پاسخ به این سوال ابتدا لازم هست این رو بگم که طراحی سایت تون قراره با وردپرس باشه یا اختصاصی کد زنی بشه؟

اگه قراره با وردپرس طراحی سایت شما انجام بشه پس نگران مسائل فنی نباشید. فقط باید براتون ux و دیزاین سایت اهمیت داشته باشه و بیشترین سخت گیری به طراح هم باید سر همین مسئله باشه.

اما اگه می خواید سایت تون اختصاصی برنامه نویسی بشه به این نکات سئو فنی که میگم دقت کنید. من در ادامه 13 نکته رو بهتون میگم این 13 نکته از دل 51 نکته ای که برای تیم فنی خودمون هست بیرون کشیدم.

و همان طور که گفتم این 13 نکته سئو فنی برای وردپرس بیشتر شبیه بدیهیات هست و اغلب این نکات در وردپرس از قبل پیاده سازی شدن و شما مشکل جدی با آنها نخواهید داشت.

نکات سئو فنی برای طراحی سایت

 1. لینک های خارجی بایستی” rel=”noreferrer noopener داشته باشند.
 2. تصاویری که در وبسایت قرار می گیرد، ترجیحا PNG باشند. (از طریق فتوشاپ و گزینه Save for Web خروجی تصویر تهیه شود)|بهتر است تمامی عکس ها درسایت tinypng.com فشرده سازی شوند.
 3. طراحی صفحه 404 باید بهینه شود. در این صفحه باید به مقالات پر بازدید، محصولات پر فروش و صفحات مهم سایت لینک داده شود، از نظر طراحی نیز این صفحه بایستی جذاب باشد.
 4. اسلش لنگ: ریدایرکت کردن صفحات با اسلش آخر و بدون اسلش و 404 نشدن صفحه
 5. چک کردن سرعت لود وبسایت با ابزارlighthouse , PageSpeed Insights و gtmetrix رفع ارورهای احتمالی
 6. امکان درج ویدئو و پادکست در صفحات لندینگ با قابلیت پخش از سرور خود وبسایت
 7. درج فرم پرسش و پاسخ کاربر در صفحات
 8. استفاده از AMP در وبسایت ها برای ورژن موبایل
 9. استفاده از HTTPS در تمام وبسایت ها. (برای سئو فرقی بین SSL پولی و رایگان وجود ندارد)
 10. در وبسایت های فروشگاهی و وبسایت هایی که محتوای زیادی دارند، بایستی برای دسته بندی های مختلف، سایت مپ های متفاوت داشته باشیم. ( سایت مپ برای عکس، مقالات، نویسنده ها، محصولات و…)
 11. پیاده سازی Feed  برای سایت ( RSS Feed ) توسط واحد فنی
 12. امکان افزودن ALT و Title به طور اختصاصی برای هر تصویر 
 13. در هر صفحه بیش از 1 تگ H1 نداشته باشیم. (در صفحه مقالات، عنوان اصلی مقاله در تگ H1 و عنوان های فرعی در تگ H2 یا H3 قرار بگیرند.)

یک نکته دیگه هس که یادم رفت در زیل نکته 13 هم بگم.

14. تگ های og و توییتر به صورت خودکار با برنامه نویسی پیاده سازی شود.

الوعده وفا: توی ویدیو گفته بودم، اگر بفهمم چرا سایتم با اینکه ssl اش فعال هست اما باز not secure هس، جواب اش رو باهاتون شیر می کنم. در پست اشتباه من در فعالسازی Ssl دلیل اش رو بهتون گفتم. و حتی بهتون گفتم با این اشتباه من سایتم دچار چه مشکل و ایرادی شده خوندن و دیدن ویدیوش خالی از لطف نیس!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *